X
تبلیغات
زولا

سنگ صبور
ما مقدس آتشی بودیم ، بر ما آب پاشیدند 
قالب وبلاگ
روز ملی خلیج پارس در ایران دهم اردیبهشت، سالروز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز نامگذاری و به ثبت رسیده‌است.دهم اردیبهشت روز خلیج پارس بر همه شما دوستان مبارک ... ♥♥♥
این هم یه عکس بسیار قدیمی‌ تقدیم شما ....♥♥♥
بر اساس نوشته‌های مورخان یونانی مانند هرودت (484 - 425 ق.م) کتزیاس (445 - 380 ق.م)، گزنفون (430 - 352 ق.م) استرابن (63 ق.م - 24 م) که پیش از میلاد مسیح می‌زیسته‌اند؛ یونانیان نخستین ملتی هستند که به این دریا نام پرس و به سرزمین ایران پارسه، پرسای، پرس‌پولیس یعنی شهر یا مملکت پارسیان داده‌اند.

«هکاتیوس هلطی» از علمای قدیم یونان که به پدر جغرافیا ملقب است، در سال 475 قبل از میلاد از نام دریای پارس استفاده کرده است. در نقشه‌های باستانی از قول هرودوت و گزنفون به این دریا، دریای پارس اطلاق شده است و بطلمیوس جغرافی نگار، نقشه‌نگار و ریاضیدان مشهور قرن دوم میلادی، در کتاب جغرافیای عالم که به زبان لاتین نگاشته شده و همچنین در نقشه‌ای که کشیده، از خلیج پارس با نام پرسیکوس سینوس یاد کرده است ...♥♥♥


جسارت اخیر کشور امارات و ادعای بی اساسش در ارتباط با مالکیت سه جزیره در خلیج پارس گر چه ادعای تازه ای نیست اما واکنشهای ایرانیان همچون گذشته بر محوریت حفظ تمامیت ارضی ایران است و جز این نیست.
تا روز گاری که زمین بر مدار خویش می گردد خلیج پارس , پارس می ماند .
وامید است که تنها در پی حفظ نام و مالکیتش نباشیم , توجه به وضعیت اکوسیستم آن برطرف ساختن آلودگیها و حفظ منابع طبیعی و غنی در آن از جمله جزیره های مرجانی , گونه های گوناگون گیاهی و نسل متعدد آبزیان در آن باید از اهمیتی همسنگ با حفظ نام و مالکیتش بر خوردار باشد.


[ یکشنبه 10 اردیبهشت‌ماه سال 1391 ] [ 11:30 ق.ظ ] [ محمد امین ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 95364